What are Product Costs?

Product costs are costs that are incurred to create a product that is intended for sale to customers. Product costs include direct material (DM), direct labor (DL), and manufacturing overhead (MOH).

You are watching: Indirect materials and indirect labor are classified as

*

Understanding the Costs in Product Costs

Product costs are the costs directly incurred from the manufacturing process. The three basic categories of product costs are detailed below:

1. Direct material

Direct material costs are the costs of raw materials or parts that go directly into producing products. For example, if Company A is a toy manufacturer, an example of a direct material cost would be the plastic used to make the toys.

2. Direct labor

Direct labor costs are the wagesEmployee Stock Ownership Plan (ESOP)An Employee Stock Ownership Plan (ESOP) refers to an employee benefit plan that gives the employees an ownership stake in the company. The employer allocates a percentage of the company’s shares to each eligible employee at no upfront cost. The distribution of shares may be based on the employee’s pay scale, terms of, benefits, and insuranceHMO vs PPO: Which is Better?Getting the best healthcare often requires choosing between an HMO vs PPO. You need to be able to make an informed decision on which plan will work best. that are paid to employees who are directly involved in manufacturing and producing the goods – for example, workers on the assembly line or those who use the machinery to make the products.

3. Manufacturing overhead

Manufacturing overhead costs include direct factory-related costs that are incurred when producing a product, such as the cost of machinery and the cost to operate the machinery. Manufacturing overhead costs also include some indirect costs, such as the following:

Indirect materials: Indirect materials are materials that are used in the production process but that are not directly traceable to the product. For example, glue, oil, tape, cleaning supplies, etc. are classified as indirect materials.

Example of Product Costs

Company A is a manufacturer of tables. Its product costs may include:

Direct material: The cost of wood used to create the tables.Direct labor: The cost of wages and benefits for the carpenters to create the tables.Manufacturing overhead (indirect material): The cost of nails used to hold the tables together.Manufacturing overhead (indirect labor): The cost of wages and benefits for the security guards to overlook the manufacturing facilityManufacturing overhead (other): The cost of factory utilities.

Company A produced 1,000 tables. To produce 1,000 tables, the company incurred costs of:

$12,000 on wood$2,000 on wages for carpenters and $500 on wages for security guards to overlook the manufacturing facility$100 for a bag of nails to hold the tables together$500 for factory rent and utilities

Total product costs: $12,000 (direct material) + $2,000 (direct labor) + $100 (indirect material) + $500 (indirect labor) + $500 (other costs) = $15,100. As this is the cost to produce 1,000 tables, the company has a per unit cost of $15.10 ($15,100 / 1,000 = $15.10).

Period Costs

Product costs are costs necessary to manufacture a product, while period costs are non-manufacturing costs that are expensed within an accounting period.

Product CostsPeriod Costs
DefinitionCosts incurred to manufacture a productCosts that are not incurred to manufacture a product and, therefore, cannot be assigned to the product
Comprises of:Manufacturing and production costsNon-manufacturing costs
ExamplesRaw material, wages on labor, production overheads, rent on the factory, etc.Marketing costs, sales costs, audit fees, rent on the office building, etc.

Consider the diagram below:

*

Costs on Financial Statements

Product costs are treated as inventoryInventoryInventory is a current asset account found on the balance sheet,consisting of all raw materials, work-in-progress, and finished goods that a (an asset) on the balance sheet and do not appear on the income statement as costs of goods sold until the product is sold.

See more: ' Wife Likes To Be Watched ' Search, Wife Likes To Watch Porn Videos

For example, a company manufactures 50 units of widgets at a unit product cost of $5. On the balance sheet, there would be a $5 x 50 = $250 increase in inventory. If the company sells 20 units of widgets, $5 x 20 = $100 in inventory would be transferred to the cost of goods sold on the income statement while the remaining $150 would remain in inventory on the balance sheet.

*

Download the Free Template

Enter your name and email in the form below and download the free template now!